Nie da się lepiej wyjaśnić zagadnienia sankcji kredytu darmowego “na chłopski rozum” niż określając to jako swoistą karę dla banku lub innego podmiotu udzielającego kredytów za naruszenie powszechnie obowiązujących przepisów ustawy o kredycie konsumenckiej podczas zawierania umowy z konsumentem.
Spróbujmy jednak rzucić nieco więcej światła na to, czym jest sankcja kredytu darmowego i co należy wiedzieć w tym temacie jako konsument własne.
Co to sankcja kredytu darmowego?
Definicja sankcji kredytu darmowego wyjaśnia, że mowa o instytucji normującej konsekwencje prawne, z jakimi może mieć do czynienia przedsiębiorca dokonujący uchybień w zakresie obowiązkowej treści umowy lub pożyczki, która jest zawierana między nim a konsumentem. Przykładem są naruszenia dotyczące obowiązku informacyjnego ze strony przedsiębiorcy względem konsumenta.
Rezultatem zastosowania sankcji kredytu darmowego jest pozbawienie banku lub innej instytucji finansowej dochodu tj kosztów związanych z kredytem lub pożyczką. Są to między innymi: prowizje, składki ubezpieczeniowe, odsetki i inne opłaty.
Kto ma prawo korzystać z sankcji kredytu darmowego?
Kluczową kwestią dla tego zagadnienia jest również zrozumienie uprawnień w zakresie możliwości korzystania z sankcji kredytu darmowego.
Jakie warunki należy spełniać aby mieć możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego?
- Całkowita spłata kredytu nie mogła nastąpić dawniej niż w rok zanim zostało złożone oświadczenie o chęci skorzystania z sankcji,
- Kredyt wypłacony na mocy umowy, której ma dotyczyć sancja nie może być wyższy niż 255 550 zł.
- Umowa musi być zawarta między przedsiębiorcą (np. bankiem) a osobą fizyczną.
Ważne! Nie każdy rodzaj umów jest objęty możliwością skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Wśród umów, których to nie dotyczy są między innymi umowy o kredyt odnawialny, czy też umowa o kredyt hipoteczny.
Sankcja kredytu darmowego – jak z niej skorzystać?
Aby móc skorzystać z sankcji kredytu darmowego należy przede wszystkim złożyć pisemne oświadczenie o skorzystaniu sankcji kredytu darmowego. Odbiorcą tego oświadczenia jest kredytodawca. Gdy zostanie złożone oświadczenie – dalszy ciąg sprawy może toczyć się w dwóch kierunkach: można od razu zaprzestać innych świadczeń niż rat kapitałowych i skierować to na tor sądowy lub też oczekiwać na odpowiedź banku i dopiero wtedy zainicjować postępowanie.
Biorąc pod uwagę zawiłość polskiego prawa i dość konfliktowy charakter spraw o sankcji kredytu darmowego zawsze dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wsparcia kancelarii specjalizującej się w takich zagadnieniach.