Przedstawiciel handlowy to dla wielu firm niezwykle istotna osoba, bowiem od niego zależy sprzedaż produktów lub usług firmy. Nie dziwi więc, że wiele firm stawia wysokie wymagania przed swoimi przedstawicielami handlowymi, te wymagania idą jednak w parze najczęściej z wysokością wynagrodzenia. Jaki powinien być przedstawiciel handlowy, aby jego praca przynosiła znaczące efekty?

Elegancki

Mówi się, że w biznesie pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. W przypadku przedstawiciela handlowego jest zaś jednym z najistotniejszych elementów, dlatego też dobry przedstawiciel powinien być zawsze elegancki, ww dobrze skrojonym garniturze, w eleganckim uczesaniu z neseserem lub torbą na laptopa w dłoni (najmodniejsze fasony aktówek można znaleźć na stronie – aktówki męskie). Zawsze zadbany i przyjemnie pachnący, w eleganckim płaszczu jeśli tego wymaga pora roku oraz z uśmiechem na ustach. Uśmiech jest bowiem kluczem, który może otworzyć wiele drzwi.

Elokwentny

Przedstawiciel handlowy ma w swojej pracy do czynienia z ludźmi różnego typu, jedyni są bardzo dociekliwi i będą zadawać mu najróżniejsze, niekiedy bardzo podchwytliwe pytania, inni natomiast oczekują, że rozmowa biznesowa będzie także pewną formą gry towarzyskiej, aby się w niej odnaleźć przedstawiciel musi dostrzegać niuanse, posiadać poczucie humoru oraz wyczucie kiedy i co należy powiedzieć. Przedstawiciel powinien być także osobą towarzyską, lubiącą kontakty z ludźmi. Powinien także posiadać zdolności perswazyjne, aby przekonać klientów do produktów czy usług firmy.

Profesjonalny

Ważne jest także, aby przedstawiciel posiadał dogłębną wiedzę na temat produktów, które sprzedaje . Musi być doskonale zaznajomiony z ofertą firmy oraz ewentualnymi możliwościami rabatów oraz obniżek ceny. Musi także umieć odpowiadać na najbardziej szczegółowe pytania, które w przypadku klientów z branży mogą często się pojawiać, a dostateczna i zadowalająca ich odpowiedź może stać się źródłem sukcesu i sprzedaży, której dokona dobrze zorientowany w zagadnieniu przedstawiciel handlowy.

Wszystkie te elementy są niezwykle ważne u dobrego przedstawiciela handlowego nie należy także zapominać, że powinien on być pewny siebie i wygadany, ale musi także słuchać potencjalnych klientów, być otwarty na ich potrzeby oraz liczyć się z ich zdaniem, tylko wówczas przedstawiciel handlowy będzie osiągał wysokie efekty w swojej pracy, a co za tym idzie wysokie zyski dla firmy, której jest reprezentantem.