jak zarejestrować spółkę w Hiszpanii

Rejestracja spółki w Hiszpanii daje możliwość prowadzenia działalności razem ze wspólnikami bądź też w pojedynkę, jeśli taki jest nasz pomysł na biznes. W Hiszpanii rejestracja spółki jest równie popularnym rozwiązaniem, co samozatrudnienie. Najchętniej wybieranym typem spółki jest ta z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to przykład spółki kapitałowej, która działa tak naprawdę na podobnych zasadach, co spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą można zarejestrować w Polsce. Co warto wiedzieć na temat takiego podmiotu, dlaczego jego rejestracja jest korzystna i dla kogo właśnie taka osobowość prawna będzie najbardziej korzystna?

Kto może założyć spółkę?

Tak naprawdę może to zrobić każdy, zarówno obywatele hiszpańscy, jak i obcokrajowcy. W przypadku obcokrajowców konieczne jest uzyskanie numeru NIE, zarówno przez członków zarządu jak i udziałowców spółki. Jest to specjalny rejestr identyfikujący tych, którzy będą działać na rynku hiszpańskim. Ważną informacją jest to, że nie ma konieczności zapraszania do spółki obywateli hiszpańskich, a tym samym nie trzeba tworzyć sztucznych formacji. Do takiej spółki mogą przystąpić tylko i wyłącznie obcokrajowcy, zarówno osoby prawne krajowe jak i zagraniczne. To właśnie przez tę dowolność Hiszpania jest uważana za kraj przyjazny dla przedsiębiorców. Wiele osób obawia się jednak kwestii formalnych, rozliczeń i księgowości nie wiedząc, czym zajmuje się księgowy. Dlatego warto rozważyć wsparcie takiego specjalisty. Odwiedzając stronę https://accountingservicesinspain.com/ uzyskamy informację na temat wszystkich procedur rejestracyjnych, dowiemy się czym zajmuje się księgowy i ocenimy, czy będziemy potrzebować takiej usługi.

Zaczynamy od wybrania nazwy nowego podmiotu

  • Jest to pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić zaraz po wyrobieniu sobie specjalnego numeru NIE. Jeśli już mamy taką nazwę wybraną, musimy uzyskać potwierdzenie z odpowiedniego urzędu, że nazwa ta jest wolna i możliwa do rejestracji.
  • Następnym krokiem jest spisanie aktu założycielskiego spółki przed notariuszem. Poświadczony zostaje też statut spółki. W akcie założycielskim precyzyjnie określamy wszystkich wspólników, a także udziały jakie posiadają. Zostaje także wybrany zarząd oraz określone zostaje w jaki sposób spółka będzie decydowała o własnych losach.
  • Konieczna będzie rejestracja podmiotu w urzędzie skarbowym.
  • Ważnym krokiem jest też zarejestrowanie podmiotu jako płatnika VAT.
  • Jeśli niezbędne są jakiekolwiek pozwolenia ze względu na branże, w której ma działać spółka to istotne jest aby uzyskać je na tym etapie rejestracji firmy.
  • Wszyscy wspólnicy, którzy biorą udział w podmiocie muszą zostać zgłoszeni do obowiązkowego Ubezpieczenia Społecznego.
  • Obowiązkowe jest też założenie rachunku bankowego dla spółki i wykazanie na nim kwoty minimalnej kapitału początkowego. Obecnie jest to kwota około 3000 €.

Koszty rejestracji spółki, na które musimy być przygotowani. Ile to tak naprawdę kosztuje?

Na pewno będą one większe niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, chociażby ze względu na fakt, że trzeba wziąć pod uwagę, że trzeba wykazać kwotę minimalną kapitału początkowego. Trzeba też opłacić notariusza, a także na pewno warto uwzględnić również ewentualne wynagrodzenie adwokata, doradztwo biznesowe czy też obsługę biura księgowego. Wszystkie te aspekty powinny być wzięte pod uwagę przez przyszłych przedsiębiorców już na starcie. Koniecznie powinno się również uwzględnić opłaty rejestrowe, a wszystko razem może wynieść 5000-9000 €.