Pomysł o założeniu firmy za granicą wydaje się być szalony. A jednak, na taki krok zazwyczaj decydują się osoby, które już mają pewne doświadczenie, znają dany kraj i widzą w nim swoją przyszłość. Pamiętajmy jednak, że nawet wieloletnie zamieszkiwanie za granicą może nie pozwolić nam na to, abyśmy dobrze orientowali się w prawie danego kraju. Jest to więc pierwsza trudność, jaką już na początku możemy napotkać na swojej drodze- kwestie formalne, wymagane dokumenty oraz to, że prawo kraju, w którym obecnie żyjemy może się bardzo różnić od tego, które obowiązuje w Polsce. To jednak nie wszystko. Na pewno są osoby, które wyjeżdżając za granicę doskonale władają danym językiem obcym i w mowie i w piśmie. Wiele osób jednak jedzie także i po to, aby na miejscu pogłębiać znajomość danego języka obcego. Skutkuje to jego dobrą znajomością w mowie, jeśli natomiast chodzi o język formalny- pojawiają się już tutaj pewne trudności. Ta bariera językowa również może stanąć na drodze osoby, która chce założyć swoją działalność, a co za tym idzie tych formalnych dokumentów będzie musiała kilka wystosować.

Kto podpowie nam jakie działania podjąć?

W takim przypadku, kiedy nie wiemy za bardzo w którą stronę pójść- możemy spróbować uzyskać specjalne porady prawne dla firm. Podczas konsultacji na przykład w kancelarii prawniczej, szybko możemy zadać wszelkie niezbędne pytania i równie szybko uzyskać na nie odpowiedź- zazwyczaj możemy wówczas zaoszczędzić bardzo wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na samodzielne szukanie odpowiedzi na ważne dla nas pytania. Możemy wybrać pierwszą lepszą kancelarię, która znajduje się blisko naszego obecnego miejsca zamieszkania, ale zawsze warto też sprawdzić, czy gdzieś na miejscu nie ma kancelarii prowadzonej przez Polaków, gdyż takie również się zdarzają np. https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/. W takim przypadku na pewno nie będziemy musieli martwić się o barierę językową. Ostatnią opcją jest skorzystanie z porad prawnych w Polsce, gdyż i tutaj na rynku znajdziemy kancelarie, które specjalizują się w prawie danego kraju.

A co z kwestią rozliczeń księgowych?

Zazwyczaj jest to jedna z bardziej kłopotliwych kwestii. Jeśli jednak chcemy uniknąć problemów na początku prowadzenia firmy- powinniśmy zlecić naszą księgowość do specjalnego biura. Dopiero, kiedy staniemy na nogach i zyskamy obeznanie w przepisach oraz w tym, w jaki sposób się rozliczać- sami będziemy mogli zająć się tymi kwestiami. Szczególnie na początku, warto korzystać z pomocy osób doświadczonych.