Dzieci rysują i malują od najmłodszych lat. W niektórych przypadkach przeradza się to w pasję, w innych zainteresowanie plastyką i sztuką po prostu zanika. Tak czy inaczej, każdy maluch musiał mieć do czynienia z pastelami i kredkami świecowymi. Bardzo możliwe, że nawet ma on swój ulubiony typ kredek, którym najłatwiej mu się maluje. Bez wątpienia zarówno kredki świecowe, jak i pastelowe są niezwykle popularne. Jednocześnie zarówno jedna, jak i druga opcja posiada swoje wady i zalety. Warto je poznać, zanim wręczymy naszemu maluchowi jego wymarzone przybory.
Czym się różnią pastele od kredek świecowych?
Te dwa rodzaje kredek znacząco różnią się od siebie nawzajem. Różnią się one przede wszystkim już na etapie doboru tworzywa, z jakiego powstają. Kredki świecowe tworzone są z parafiny, natomiast pastele powstają przy użyciu różnorodnego spoiwa, zależnie od tego, czy mamy do czynienia z suchymi, czy olejnymi pastelami. Najczęściej jest to kreda, gips, glinka, wosk, guma. Już sam fakt, że te dwa rodzaje kredek powstają w całkowicie odmienny sposób, świadczy o tym, że na tym etapie różnice się nie kończą. Można je zauważyć także podczas użytkowania tego typu produktów.
Malowanie pastelami
Używanie tych kredek kojarzy nam się zazwyczaj z czymś wyjątkowo przyjemnym. Z łatwością suną one po papierze i bez problemu się rozcierają. Zazwyczaj kolory, które nanosimy na kartkę przy pomocy pasteli, są bardzo wyraziste, głębokie. Wersja olejna od suchej różni się tym, że nieco łatwiej się nimi maluje. Dlatego często wybieramy je dla najmłodszych dzieci. W dodatku ogromną zaletą pasteli, która odróżnia je od kredek świecowych, jest fakt, że są one grubsze i wytrzymalsze. Jak wiadomo, małe dziecko jeszcze nie jest tak świadome siły, jaką wkłada w wykonywanie różnego rodzaju czynności. Na szczęście omawiany typ kredek charakteryzuje się dużą odpornością i żywotnością.
Malowanie kredkami świecowymi
Kredki świecowe a pastele to dwa różne światy. Te pierwsze są bardzo podobne zarówno w dotyku, jak i podczas rysowania do świecy. Co to oznacza? Przede wszystkim, zauważymy, że mimo wszystko napigmentowanie kredek świecowych jest mniejsze. Trudniej będzie nam pokryć całą kartkę kolorem. Nie mniej, ten rodzaj kredek ma swoje niezaprzeczalne zalety. Dobrej jakości produkty są wodoodporne, co wpływa na trwałość tworzonych rysunków. Ponadto, woskowe kredki odznaczają się niezwykłą gładkością rysowania. One też nadają się jak najbardziej do użytkowania przez małe dzieci. Nie muszą one bowiem wkładać większej siły w dociskanie ich do kartki.
Co ważne, kredki świecowe najczęściej wybierane są do kolorowania większych elementów. Nie są one tak precyzyjne, jak chociażby kredki ołówkowe. Mimo to, w żaden sposób nie stanowi to ich wady. Małe dzieci najczęściej uczą się rysować poprzez tworzenie własnych dzieł sztuki. Nie potrzeba tu większej precyzji. Liczy się wygoda korzystania z kredek. Jeśli natomiast dostają kolorowankę, to zazwyczaj składa się ona z większych pól do zamalowania. Dopiero z wiekiem dzieci zaczynają kolorować drobniejsze szczegóły. Wynika z tego, że kredki świecowe jak najbardziej sprawdzą się w przypadku najmłodszych.