Mając jakiś problem prawny, udajemy się do radcy prawnego lub też adwokata. Często zdarza się, że oba te podmioty są ze sobą mylone. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, co je od siebie różni. Czy różnice w świadczonych usługach są tu naprawdę duże, czy może ich zakres jest do siebie zbliżony?

Adwokat

Pracy adwokata przyjrzeliśmy się na podstawie kancelarii adwokackiej Anny Adamczuk, o której więcej przeczytacie tutaj – kancelaria Białystok. Tak więc zacząć trzeba od tego, że wykonywanie tego zawodu reguluje ustawa prawo o adwokaturze. To właśnie na jej podstawie funkcjonuje samorząd adwokacki, a także przeprowadzane są egzaminy na aplikacje. Na jej zasadach adwokaci prowadzą również działalność gospodarczą.

Sugerując się tą ustawą, dochodzimy do wniosku, że adwokat świadczy usługi w zakresie udzielania porad prawnych, sporządzania opinii prawnych, opracowywania projektów aktów prawnych oraz występowania przed urzędami i sądami.

Radca prawny

Podstawę wykonywania zawodu radcy prawnego reguluje ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Zgodnie z jej definicją wykonywanie tego zawodu radcy polega na świadczeniu pomocy prawnej. W tym przypadku trzeba jednak mieć na uwadze, że radca prawny nie może występować jako obrońca, co dotyczy spraw karnych i karnoskarbowych.

Podobnie jak w przypadku adwokata radca prawny może zajmować się udzielaniem porad, sporządzaniem opinii, opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed sądami i urzędami.

Podsumowanie

Widać w związku z tym wyraźnie, że oba zawody są do siebie bardzo podobne. Nic dziwnego, że trwają prace nad ich połączeniem. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest jednym z tych krajów, gdzie mamy do czynienia z dualizmem zawodów prawniczych.

Nic w związku z tym dziwnego, że trwają cały czas prace nad tym, aby je ze sobą połączyć. Wydaje się, że wielu by na tym skorzystało, a najwięcej radcy prawni. W odniesieniu do zwykłych klientów, których interesują tylko porady, różnica pomiędzy adwokatem a radcą jest w zasadzie żadna.