Domy z drewna budowane w technologii kanadyjskiej mają naprawdę bardzo dobre parametry izolacyjne. Dodatkowo, szacuje się, że budowa takiego domu jest znacznie tańsza od budowy podobnego obiektu, ale w technologii murowanej. To ogromna zaleta, która często przemawia do inwestorów. Bezpośrednio wpływa to na kolejną ważną rzeczą, a jest nią mianowicie czas potrzebny na wykonanie budynku. Jest on znacznie krótszy niż w przypadku domów murowanych. Jak więc widać, budowa domu szkieletowego to bardzo sensowna alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych.
Jaka jest trwałość takiego budynku?
Jednym z częściej zadawanych pytań jest to związane z wytrzymałością konstrukcji, jej trwałością oraz tym, czy jest ona łatwopalna. Jeśli chodzi o trwałość domów szkieletowych, szacuje się, że jest ona bardzo zbliżona do domów murowanych. Dobrze wykonany dom kanadyjski spokojnie może służyć nawet sto lat. Pamiętajmy jednak o tym, że musi to być dom oparty o konstrukcję wykonaną z certyfikowanego drewna o odpowiednich cechach charakterystycznych. Musi to być drewno sezonowane, przechowywane we właściwy sposób, o odpowiedniej twardości, a także o odpowiednim poziomie wilgotności.
Kolejnym ważnym aspektem jest łatwopalność konstrukcji, gdyż drewno jest uważane za materiał łatwopalny. Warto jednak wziąć pod uwagę, że cała drewniana konstrukcja takiego budynku jest tak naprawdę głęboko ukryta pod innymi materiałami, które nie są łatwopalne. Mowa tutaj o dość grubej elewacji zewnętrznej, a także o wewnętrznej konstrukcji ścian opartej o metalowe profile wraz z płytami gipsowo- kartonowymi. Niepalna jest także wełna, którą umieszcza się wewnątrz ścian w celu ocieplenia całego budynku. W związku z tym, ryzyko pożaru w takim budynku tak naprawdę wcale nie jest takie wysokie. Jak widać, budowa domu z drewna to dobra alternatywa dla rozpowszechnionej w naszym kraju technologii murowanej. Więcej szczegółów z tym związanych można znaleźć bezpośrednio na stronie jednego z wykonawców tego rodzaju projektów. Wystarczy odwiedzić stronę- drewdom.com.
Jakie są etapy budowy domu z drewna?
Pod drewnianą konstrukcję w pierwszej kolejności muszą zostać wylane fundamenty. Samo układanie szkieletowej konstrukcji z drewna najczęściej jest wykonane stosunkowo szybko, tym bardziej jeśli dodatkowo część elementów jest prefabrykowana. Po ukończeniu konstrukcji ścian oraz dachu rozkładana jest specjalna folia, można też przystępować już do wykonania warstwy elewacyjnej oraz wewnętrznej konstrukcji ścian. Poszczególne etapy budowy domu z drewna mogą tutaj być uzależnione od pogody, kluczowe jest jednak w pierwszej kolejności przykrycie inwestycji dachem.
Jak się okazuje, to, że dom posiada drewnianą konstrukcję może w ogóle nie być widoczne. Najczęściej bowiem na drewnianej konstrukcji z zewnątrz stosowana jest elewacja tynkowana. Dom może zostać pokryty farbą w dowolnym, wybranym kolorze. Oczywiście, wiele zależy tutaj od upodobań estetycznych inwestorów, gdyż elewacja drewniana również jest możliwa do wykonania.