Gabinet dietetyczny, a dokładniej mówiąc usługi w nim świadczone przez profesjonalnego dietetyka, cieszą się wielką popularnością w ostatnim czasie. Nic w tym dziwnego, ponieważ coraz więcej osób uświadamia sobie, że ich nawyki żywieniowe nie dostarczają im tego, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wygląd i wyposażenie gabinetu dietetycznego, są niezwykle ważne, ponieważ wpływają one na to, jak pacjent czuje się w naszym miejscu pracy. Dodatkowo, odpowiednie wyposażenie gabinetu dietetycznego, może okazać się niezwykłym ułatwieniem dla każdego specjalisty z dziedziny dietetyki. Jak powinien być wyposażony gabinet dietetyczny?

Jak powinien wyglądać gabinet dietetyczny?

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się bardzo dużo gabinetów, oferujących możliwość skorzystania z pomocy dietetyka w celu obniżenia wagi czy zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dobry dietetyk to podstawa gabinetu dietetycznego, jednak nawet doświadczony specjalista potrzebuje pewnych ułatwień, dzięki którym jego praca będzie przyjemniejsza. Jednym z takich ułatwień jest odpowiedni wygląd gabinetu oraz jego wyposażenie. Choć gabinet dietetyczny i jego prowadzenie, nie są związane z surowo oznaczonymi przepisami, należy traktować go tak, jak placówkę medyczną. W związku z tym każdy gabinet dietetyczny, powinien być przygotowany tak, jak miejsca świadczące usługi medyczne. Wielki wpływ na wystrój wnętrz będą mieć kolory ścian, mebli, ale także dekoracje, które powinny być dobrane do stylu, w jakim gabinet dietetyczny zostanie wykończony. Zaleca się wykorzystać jasne, stonowane barwy oraz dopasowane elementy dekoracji, które nie będą zbyt wulgarne czy przesadzone. Należy zainwestować również w odpowiednie oświetlenie samego gabinetu, ale również poczekalni i recepcji.

Wyposażenie gabinetu dietetycznego

Choć mogłoby się wydawać, że do przeprowadzenia konsultacji dietetycznej potrzebne jest tylko i wyłącznie biurko i dwa krzesła, dobry dietetyk potrzebuje o wiele więcej, ponieważ tylko w ten sposób będzie mógł ułatwić sobie swoją pracę i podnieść jakość swoich usług. Jeśli zastanawiasz się jak powinien być wyposażony gabinet dietetyczny, zacznij od ustalenia niezbędnych podstaw, które pozwolą Ci dokładne sprawdzenie organizmu pacjenta. W każdym gabinecie dietetycznym niezbędne okażą się przedmioty takie jak:
Waga do pomiaru masy ciała – przedmiot, bez którego prowadzenie pacjentów może nie być miarodajne. Na samym początku zainwestuj w prostą, ale dokładną wagę, dzięki której będziesz mógł zweryfikować informacje, które przekażą Ci pacjenci podczas wizyt kontrolnych.

Fałdomierz – pozwala na dokonanie dokładnych pomiarów z zakresu ilości tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała pacjenta.
Ciśnieniomierz – niezwykle pomocny w przypadku pacjentów, których objawy wskazują problemy z nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, natomiast oni sami bagatelizują je.
Miara krawiecka – za jej pomocą możemy dokonać dokładnych pomiarów ciała pacjenta tj. obwodu talii, bioder ud, itd..