Czy prowadzenie działalności w Polsce jest trudne? Są wśród nas pewnie tacy, którzy nie mają prawa narzekać. Inni z kolei powiedzą, że zakładanie firmy nie ma sensu ze względu na przepisy podatkowe, które nie są sprzyjające zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom. Wiele wskazuje na to, że reformy ministra Morawieckiego coś zmienią, choć nadal nie wiemy kiedy.

Zauważmy również, że wielu przedsiębiorców w Polsce w obawie przed Urzędem Skarbowym decyduje się na księgową. Księgowanie wszelkich dokumentów wolą oni zlecić specjalistom aniżeli zabierać się za to osobiście i narażać się na błędy, które przy ewentualnej kontroli będą oznaczać wysokie kary. Jak z prowadzeniem księgowości jest natomiast w innych krajach Europy? W tym wpisie przyjrzymy się jej na przykładzie Hiszpanii. Tak więc, jak prowadzić księgowość w Hiszpanii?

Rodzaje działalności

Od razu na wstępie trzeba zauważyć, że hiszpańskie prawo jest przyjazne przedsiębiorcom. Ponadto warunki inwestycyjne są tam o wiele lepsze aniżeli na przykład we Francji czy w Niemczech. Oznacza to, że inwestorzy zagraniczni na założenie firmy w Hiszpanii decydują się stosunkowo często. Możliwości natomiast mają mnóstwo.

Tak oto firma może działać jako:

– jednoosobowa działalność gospodarcza,
– spółka jawna,
– spółka komandytowa,
– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada – S.L.),
– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Nowa Firma” (Sociedad Limitada „Nueva Empresa” – SLNE),
– spółka akcyjna (Sociedad Anónima – S.A.),
– oddział firmy.

Nie rozpisując się zbytnio, podkreślmy tylko, że najlepszą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sociedad de responsabilidad limitada, SL). Przynajmniej w kontekście małych i średnich przedsiębiorców. Aby ją zawiązać, wystarczą dwie osoby fizyczne lub prawne, a jej minimalny kapitał wynosi jedynie 3006 euro.

Księgowość

Założenie firmy oznacza również prowadzenie księgowości. Można robić to osobiście, wykorzystując do tego na przykład specjalne programy. Lepszym wyborem będzie jednak powierzenie tego zadania specjaliście z zakresu księgowości. Pamiętać trzeba, że takie podmioty są ubezpieczone, a więc za wszelkie błędy nie poniesiemy winy i nie zostaniemy ukarani wysokim mandatem skarbowym.

Dodajmy jeszcze, że stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Hiszpanii wynosi 30 proc. dla dużych przedsiębiorstw i 25 proc. dla mniejszych właścicieli firm. Obowiązuje ona do kwoty 120 202,41 euro dochodu. Stawki procentowe są więc całkiem atrakcyjne, do czego od wielu lat dążą również przedsiębiorcy w Polsce. Na lepsze czasy dla małych przedsiębiorców nad Wisłą musimy jednak jeszcze poczekać.

Więcej informacji znajdziesz klikając w link – „Jak prowadzić księgowość w Hiszpanii„?